top of page

Gezegen için Lagom

Satın almadan önce düşünün. Sürdürülebilir tüketici alışkanlıkları için püf noktaları:


Yaşadığınız yerde yetersiz geri dönüşüm tesislerinden ve toplu taşımadan bunaldınız mı? Kaygılanmayın. Satın aldıklarınızı ve yaptıklarınızı değiştirmek, başlamak için çok uygun bir yerdir ve karbon ayak izinizi azaltmak konusunda çok büyük bir fark yaratacaktır.


PLASTİK Mİ? HAYIR, TEŞEKKÜRLER.

Evinizdeki bütün plastik eşyalardan kurtulmaya hazır olmayabilirsiniz ama ya daha fazlasını satın almak? Bambu, ahşap veya metal alternatifleri arayın, gıda paketlerini kontrol edin. Bazılarında o şeylerden katmanlarca var.ONA KADAR SAYIN

“Räkna till 10” ya da “10’a kadar say” kampanyası İsveçlileri 10’a kadar sayma metodunu denemeye teşvik etmektedir: Yeni bir şey satın almak ve eski bir şeyi satmak üzere olduğunuz zaman 10’a kadar sayın, kendinize ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını/tamir edilip edilemeyeceğini sorun ve kararınızı sonra verin. Deneyin!


ARABAYI EVDE BIRAKIN

Herkes arabasız yaşayamaz ama çoğumuz haftalık alışveriş sırasında arabasız idare edebiliriz. Bisiklete binemiyor ve torbaları bisikletin sepetine atamıyorsanız kapınıza teslimat yapacak birilerini bulabilirsiniz. Bugün çoğu süpermarket internetten alışveriş imkânı sunmaktadır ve böylece alışverişinizi önceden planlama şansınız olur. Bunun için alınan ek ücret genelde benzin, park ve anlık dürtülerle satın alacağınız şeylerden çok daha düşük maliyetli olacaktır.


67 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page